img

Elektrik Panoları

...

Elektrik Panosu

Elektrik Panosu, şehir şebekesi yani ana akım ile alt devreler arasında doğru şekilde dağıtım, kumanda ve kontrolü sağlayan, ihtiyaca göre bileşenleri çeşitlilik gösteren kabinlerdir.

Elektrik Panosu hangi bileşenlerden oluşur?

Karkas, bakır/alüminyum bara, şalt ve sarf malzemeleri ile kablolar, klemensler, etiketler ve diğer malzemelerden oluşur.

Elektrik Panosuna neden ihtiyaç vardır?

Şehir şebekesinden gelen yüksek akım doğrudan alt devrelere verilirse oluşabilecek aşırı akım hasara neden olabilir. Bu nedenle bir koruma sistemi kullanılması ihtiyacı doğmuştur. Bu koruma, tesislerde, üretim yerlerinde, sanayide, binalarda elektrik panosu ile sağlanmaktadır. Elektrik panosunun çok farklı kullanım yerleri vardır. Her kullanım yerine özel elektrik panosu tasarımı yapılır. Elektrik Panosu Tasarımı yaparken aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulmaktadır;

 • Koruma seviyesi,
 • Hava koşulları,
 • Kısa devre dayanıklığı
 • İç Ark dayanımı
 • Faal/Arıza durumunda elektrik çarpmasına karşı koruma
 • Açıklıklar, atlatma aralığı,
 • Muhafaza Bölümleri (Çatı, Kapılar, Contalar, Örtü Plakaları, Havlandırma, Kablo Giriş/Çıkışları, panonun zemin bağlantısı)
 • Pano düzenlemesi ve iç bağlantıları (Ana/Ara Bağlantı Baraları, diğer techizat bağlantıları, besleme çıkışları)
 • Uyarı levhaları ve etiketlemeler,
 • Korozyona karşı tedbirler ve galvanizleme.

Elektrik Panosu nasıl yapılır?

 • Projelendirmesi tamamlanan tesis için imal edilecek panoda kullanılması uygun olan malzemeler tecrübeli mühendis kadromuz tarafından belirlenir. (Şalter, sigorta, kontaktör değerleri ve bara kesiti vb.) Belirlenen içerik için panonun kullanılacağı ortam, müşteri talepleri ve varsa özel teknik şartnamesi de göz önünde bulundurularak, çeşitli yazılımlar vasıtasıyla ilgili standartlara uygun teknik çizimler yapılır. (IEC 61439-1, IEC 61439-2)
 • İlgili birimlerimiz tarafından, yapılan çizimler temel alınarak, mekanik üretim (elektrik panosu iskeleti) yapılır. Tamamlanan iskelet son kontrolleri yapılıp elektrik-montaj atölyesine gönderilir.
 • Tecrübeli elektrik tekniker ve teknisyenlerimizce elektrik panosu iç montaj süreci başlatılır. Montaj sırasında iş güvenliği kuralları gereği bileşenlerin bağlantıları, etiketlemeler, uyarı levhaları, topraklama işlemleri çok hassas şekilde yapılır.
 • Montaj işlemi bittiğinde, panonun, kalite kontrol ve test ekiplerimizce son kontrolleri yapılır, rutin testleri tamamlanarak herhangi bir olumsuzluk tespit edilmezse paketleme işlemine geçilir.
 • Paketleme işlemi için müşteri talepleri, sevkiyat mesafesi ve şartları düşünülerek uygun ambalaj seçimi yapılır. Panoların herhangi bir zarar görmeden müşterilere ulaşması sağlanır.
 • Elektrik panolarımız, imalat açısından, müşterilerimizin taleplerinin tamamını karşılayacak şekilde özel olarak üretilir. 

Üretilen panolar aşağıdaki konular başta olmak üzere tüm teknik konuları kapsar;

PanoYapısı: Tek Ön veya Çift Ön Elektrik Panosu
Pano Bölmelerinin / Bölümlerinin Tasarımı: Sabit Tip veya Çekmeceli Tip Elektrik Panosu
Fonksiyonel Birimlere Erişim: Ön veya Arka erişime Uygun Paneller
Pano Formları : Form 1, Form 2 (a / b), Form 3 (a / b), Form 4 (a / b)
Karkas Malzemesi: Sac Metal veya Cam Elyaf 
Koruma Sınıfı: IP20'den IP67'ye kadar
Kablo Girişleri: Üstten veya Alttan giriş

Elektrik Panosu Uygulamaları:

AG Enerji Dağıtım: Dağıtım Panoları 
Enerji ve Güç Kalite Yönetimi:  Kompanzasyon Panoları, Sayaç Panoları
Kesintisiz Güç: Transfer Panoları ve UPS Panoları
Motor Yüklerinin Korunması ve Kontrolü: Motor Kontrol Panoları (MCC)
Aydınlatma: Aydınlatma Koruma ve Kontrol Panoları
Özel Uygulamalar: Bunlar, son kullanıcı tarafından talep edilen belirli bir uygulama için koruma ve kontrol cihazlarının kombinasyonlarını içeren özel panolardır. Örneğin Güneş Enerji Sistemi Elektrik Panosu,

Elektrik alt paneli nedir?

Elektrikli bir alt panel, evin belirli alanını kontrol eden daha küçük olan bir elektrik panelidir. Ayrıca devre kesici alt panelleri veya servis alt panelleri olarak da isimlendirilirler. Duvarda anahtarlarla dolu metal bir kutudur ve ana elektrik panosu ile neredeyse aynı görünürler.